Ekonomi

ECB politika faizini 25 puan daha yükseltti

Avrupa Merkez Bankası (ECB), yüksek enflasyona karşı faiz artırım politikasını sürdürerek üç ana politika faizini 25’er puan artırdı. Böylece yeniden finansman faizi %4,25’e, mevduat faizi %3,75’e ve marjinal fonlama faizi %4,50’ye yükseldi. ECB bu kararla yön değiştirdiği 2022 yazından bu yana dokuzuncu kez faiz artırımına gitti.

Ekonomist ve iktisatçılardan ılımlı faiz artırımları için davetler gelirken, ECB Lideri Christine Lagarde enflasyonla mücadelede esnek faiz rotasını benimsediklerini vurguladı. Lagarde, eylül ayında bir faiz artışı ya da orta düzeyde bir oran artışı olabileceğini belirtirken, faiz indiriminin söz konusu olmayacağını kaydetti. Lagarde, hiçbir şeyin kesin olmadığını ve gelen bilgilere göre hareket edeceklerini sözlerine ekledi.


Christine LagardeFotoğraf: Arne Dedert/dpa/resim ittifakı

“Orta vadede yüzde 2 hedefine bağlıyız”

ECB’den yapılan açıklamada, enflasyondaki düşüşün devam ettiği ancak uzun süre yüksek seviyelerde kalacağı beklentisinin devam ettiği kaydedildi. Açıklamada, orta vadede yüzde 2 hedefine ulaşmaya kararlı olduğumuz vurgulanırken, bundan sonraki süreçte de atılacak adımların bu hedef doğrultusunda olacağı belirtildi. Euro bölgesinde enflasyon Haziran’da yüzde 5,5 olarak kaydedildi.

Bankacılardan “artışları askıya alın” çağrısı

ECB’nin faiz artırımına Alman ekonomi dünyasından olumlu tepkiler geldi. Bankacılar Birliği Genel Müdürü Heiner Herkenhoff, enflasyonla mücadelenin henüz kazanılmadığını, bu nedenle ECB’nin sözünün arkasında durarak faiz artırım kararını bir kez daha memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Alman Tasarruf Fonları (Sparkasse) Lideri Helmut Schleweis de elektrik ve gıda dışındaki çekirdek faizin yüksek oranlarda seyretmeye devam ettiğine işaret ederek, son artışın gerekli olduğuna dikkat çekti. ECB’nin faiz artırımlarında küçük adımlar atmasını doğru bulduğunu söyleyen Schleweis, “Ancak bundan sonra daha temkinli olmak gerekiyor. Çünkü şu ana kadarki faiz adımları etkisini göstermeye başladı. Fiyatlarda bir sakinleşme eğilimi var, bu nedenle faiz artışlarına ara vermenin zamanı geldi.”

AFP,rtr / İngiltere,ET

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu