Ekonomi

Suudi Varlık Fonu’ndan 15 milyar dolar zarar

Suudi Arabistan Varlık Fonu, SoftBank Vision Fund’daki yatırımlarının devalüe edilmesi ve diğer teknoloji girişimlerinin piyasadaki gerilemeden etkilenmesinin ardından 2022 için 15,6 milyar dolarlık büyük zarar bildirdi.

Pazar günü yayınlanan yıllık mali rapora göre, Kamu Yatırım Fonu (PIF) geçen yıl 25,4 milyar dolar gelir elde etti.

Veliaht Prens Muhammed bin Salman başkanlığındaki PIF, Suudi hisse senetlerine tahsis edilen varlık oranını geçen yıl yüzde 24’ten yüzde 32’ye çıkardı. Ayrıca, İngiliz futbol kulübü Newcastle United FC ve ABD altyapısına yatırım yapan bir Blackstone Group LP fonunu içeren bir portföy olan International Strategic Assets’e konulan payı yüzde 20’den yüzde 10’a düşürdü.

Yerel sermaye yatırımlarındaki büyüme, büyük ölçüde enerji devi Saudi Aramco’nun yüzde 4’ünün Şubat 2022’de PIF’e satın alınmasıyla desteklendi. Bu payın maliyeti yaklaşık 80 milyar doları buldu.

PIF, hükümetin petrol çeşitlendirme çabalarının değerli bir parçası olmuştur. Veliaht prens, krallıktaki turizmden elektrikli araçlara ve spor projelerine kadar her şeye on milyarlarca dolar yatırım yapmak için kullanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu