Yaşam

Baba Oğul İlişkisine Dair Etkileyici Duygusal Filmler

Baba ve çocuk çıkarları hepimiz için oldukça duygusal bir konudur. Çünkü özellikle toplumumuzda babalar çocuklarını sevmelerine rağmen sevgilerini ifade edemezler. Konuyu bu kadar hassas yapan asıl sorun budur. Biraz duygulanmak isteyenler için baba-oğul bağını konu alan filmleri derledik. İyi seyirler!

28. Sıradan İnsanlar (2010)

İmdb: 6.2

Özet: Yugoslav iç savaşı, yakın Balkan tarihinin büyük yıkımlarının ortasında en acı olaylara tanık olmuş ve bir daha asla tekrarlanmaması gereken bir trajedidir. Bir zamanlar dünyanın en saygın ülkeleri arasında yer alan tüm ülke çok kısa sürede kendini tüketmiştir. ‘Sıradan İnsanlar’ sineması, düne kadar komşu olan insanların din, milliyet gibi ilkel saiklerle birbirlerini nasıl boğazlayabildiklerinin de bir panoramasını sunuyor.

Yönetmen: Vladimir Perisic

Oyuncular: Relja Popovic, Boris Isaković, Miroslav Stevanovic

27. Büyük Baba (1999)

İmdb: 6.4

Özet: Sonny Koufax, hayatını yeniden rayına oturtmuş, orta yaşlı, oldukça başarılı bir avukattır. Hayattaki tek endişesi, güvendiği bir ilişkinin sonuna gelmiş olmasıdır. Sorumsuz davranışları nedeniyle sevgilisi tarafından terk edilen Koufax, şimdi ona sorumluluk duygusuna sahip olduğunu kanıtlamak istiyor. Bu nedenle aniden bir çocuk evlat edinmeye karar verir. Evine gelen ‘yeni çocuk’ Julian ile ilişkisi her geçen gün güçlenecektir.

Yönetmen: Dennis Dugan

Oyuncular: Adam Sandler, Joey Lauren Adams, Jon Stewart

26. Aslan Kral (2019)

İmdb: 6.8

Özet: Aslan Kral, yavru aslan Simba’nın maceralarını konu alıyor. Ormanın kralı babası Mufasa’ya tapan bir aslan yavrusu olarak mutlu bir hayat yaşayan Simba, sinsi amcası Scar’ın planlarından habersizdir. Kral olmak için bir fırsat arayan Scar, Mufasa’yı öldürdükten sonra Simba’ya rastlar. Amcasının ihaneti ve babasını kaybetmesiyle yıkılan Simba sürgüne gider. Zamanı geldiğinde hakkını almak için geri dönecek ve yaptıklarının bedelini amcasına ödetecektir…

Yönetmen: Jon Favreau

Oyuncular: Donald Glover, Beyoncé Knowles-Carter, James Earl Jones

25. Hayat Ağacı (2011)

İmdb: 6.8

Özet: 1950’li yıllarda Ortabatılı bir aileyi konu alan film, ailenin en büyük oğlu Jack’in çocukluk masumiyetini kaybetmesiyle başlayıp hüzünlü bir yetişkinliğe geçişini anlatır. Tam da bu geçiş döneminde babasıyla (Brad Pitt) yaşadığı çalkantılı baba-oğul bağı hikayenin merkezine oturuyor. Jack’in olgun hali (Sean Penn) artık modern çağda yolunu kaybetmiş bir bireydir. Kaderin varlığını ve açmazlarını sorgularken bir yandan da hayatın anlamını bulmaya çalışır…

Yönetmen: Terence Malick

Oyuncular: Brad Pitt, Jessica Chastain, Sean Penn

24. Yalancı Yalancı (1997)

İmdb: 6.9

Sinopsis: Los Angeles savunma avukatı Fletcher Reede, 5 yaşındaki oğlu Max’in partisine gitmektense böbürlenmeyi tercih eder. Çünkü işvereni Miranda ile sevişmekle meşgul. Küçük Max, doğum günü mumlarını üfler ve babasının en az bir gün saçma sapan konuşmamasını diler ve bu dilek işe yarar. Ertesi gün Fletcher, Miranda’ya “dün gece nasıldı?” diye sordu. Daha fazla deneyime sahip olduğunu söyleyerek soruyu yanıtlıyor. İş yerinde, her zaman dışarı çıkmadığı telefonlar alır. İş arkadaşları hakkında ne düşündüğünü açıkça söylüyor.

Yönetmen: Tom Shadyac

Oyuncular: Jim Carrey, Maura Tierney, Swoosie Kurtz

23. Herkes Eğleniyor (2009)

İmdb: 7.1

Özet: Frank Goode duygusal ve hassas bir babadır. Bir gün dört yetişkin çocuklarını görmek için yola çıkar. Bu yolculukta, kaybedeceğini hiç düşünmediği bir şeyin farkına varacaktır. Her şeyden çok değer verdiği ailesini kaybetme düşüncesi bile onu korkutur. Frank, karısının ona olan sevgisiyle onu aile hayatının ayrıntılarından koruma ihtiyacı hissettiğini, bildiği şeylerin onu endişelendireceğini kısa sürede fark eder.

Yönetmen: Kirk Jones

Oyuncular: Robert De Niro, Drew Barrymore, Kate Beckinsale

Yol 22 (2009)

İmdb: 7.2

Özet: Kıyamet sonrası atmosferde Amerika bir ateş yeridir. Bir baba ve oğlunun gideceği yer Amerika kıyılarıdır. Amerika’yı bir uçtan bir uca kat ederken ellerinde kolay bir tüfekle çıktıkları maceradaki asıl sorun, zorlu hava koşullarında nereye gittiklerini bilmemeleri ve yollarına çıkan haydutlardır.

Yönetmen: John Hillcoat

Oyuncular: Viggo Mortensen, Kodi Smit-McPhee, Guy Pearce

21. Beş Kez (2006)

İmdb: 7.3

Özet: Zaman kavramının sadece beş vakit ezanın sesiyle anıldığı bir köy düşünün; Geçimlerini besleyip büyüttükleri hayvanlardan sağlayarak doğal sistem içinde var olmaya çalışan insanlarla var olan bir köy… Anne, babalarından farklı bir şekilde yaşayan üç küçük çocuğun Ömer, Yakup ve Yıldız’ın yaşadığı bir köy. büyürken erken tanışıp, yetişkinlikten kaçarken daha çok yaklaşıyorlar… Bu üç çocuğu akranlarından farklı kılan, çok erken yaşta nefret ve şiddete maruz kalmaları. Nefretle tanışıklıkları kendi anne babalarına duydukları nefretle başlarken, hayata karşı içten ve çocuksu bir sitemle büyürler.

Yönetmen: Reha Erdem

Oyuncular: Özkan İhtimam, Ali Beyefendi Kayalı, Elit İşcan

20. Bizi Hatırla (2018)

İmdb: 7.3

Özet: Çalışkan bir adam olan Kaan, başarılı mesleğini diş tırnağıyla başarmıştır. Bulunduğu noktaya gelebilmek için yıllarca çalıştı ve sonunda istediği konuma gelmeyi başardı. Eşi, iki çocuğu ve işiyle yaşadığı sakin hayat ona yeter. Bu gergin yoğunluk içindeyken bir sahil kentinde yaşayan yaşlı babası Eşref’i ihmal etmiştir. Ancak bir gün babasının rahatsızlanmasıyla bu durum değişir.

Yönetmen: Çağan Irmak

Oyuncular: Altan Erkekli, Tolga Tekin, Özge Özberk

19. Düşler Tarlası (1989)

İmdb: 7.5

Özet: Ray Kinsella, mısır tarlası olan bir çiftçidir. Bir süredir, kendisine sahasını beyzbol sahasına çevirmesini söyleyen garip sesler duyuyor. Ray Kinsella, 1919 Dünya Kupası’nda oynaması yasaklanan Chicago White Sox takımından Joe Jackson ve diğer yedi oyuncunun hayaletleri de sahada belirdiğinde ne yapması gerektiğine yeterince ikna olmuştur. Etrafındaki tüm itirazlara rağmen mısır tarlasını beyzbol sahasına çevirir.

Yönetmen: Phil Alden Robinson

Oyuncular: Kevin Costner, Amy Madigan, Ray Liotta

18. Uzun Hikaye (2012)

İmdb: 7.5

Özet: Bulgar Ali, güreşçi dedesi Süleyman ile birlikte küçük yaşta yetim kaldıktan sonra Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelen Balkan göçmenidir. Ali’nin dedesi onu cesur ve eşitliğe inanan biri olarak yetiştirir. Ergenlik çağında aşık olduğu Münire’yi ailesinin ona vermediği halde kaçıran Ali’nin hayatı, bundan sonra hayatını sevdiği kadınla birlikte, trenin ortasında kasaba kasaba dolaşarak geçirir. istasyonlar ve mümkün olan her yerde yaşamak. Bu ortada Mustafa adında bir oğulları olur.

Yönetmen: Osman Sinav

Oyuncular: Kenan İmirzalıoğlu, Tuğçe Kazaz, Mustafa Alabora

17. Mükemmel Dünya (1993)

İmdb: 7.5

Özet : Butch karakteri için başta Denzel Washington düşünülmüş olsa da sonradan Clint Eastwood’un rol için kolları sıvadığını biliyoruz. Film, Butch Haynes ve ortağı Terry Pugh’un Huntsville Hapishanesinden kaçtıktan sonra yaşadıkları olağanüstü maceraları konu alıyor. Bu iki kafadar, küçük çocuğu girdikleri evde rehin almıştır. Sorun şu ki Terry, Philip Perry adlı çocuğa karşı serttir ve buna dayanamayan Butch, Terry’yi öldürmek zorunda kalır. Daha sonra çocuğu alıp kaçmasıyla olaylar gelişir…

Yönetmen: Clint Eastwood

Oyuncular: Kevin Costner, Clint Eastwood, Laura Dern

16. Kikujiro (1999)

İmdb: 7.7

Özet: Hiç görmediği annesini bulmak için yola çıkan 9 yaşındaki Masao ve büyükannesinin bir arkadaşının ısrarıyla ona eşlik eden Yakuza kalıntısı Kikujiro garip bir ikili oluşturur. Uyumsuz iki karakterin maceralı yolculuğu sırasında başlarına pek çok farklı olay gelecektir.

Yönetmen: Takeshi Kitano

Oyuncular: Takeshi Kitano, Akaji Maro, Kayoko Kishimoto

15. Ceza Yolu (2002)

İmdb: 7.7

Özet: Amerika’daki ekonomik bunalım sırasında hayatını tetikçi olarak kazanan Michael Sullivan, John Rooney için çalışmaktadır. Ancak Rooney’nin oğlu, babasına kendisinden daha yakın olan bu adamı mahvetmek için tiplemeler yapmaktadır. Sullivan, istemese de kendi oğlu işin içine girince tehlikeli bir çıkmazın içine düşer.

Yönetmen: Sam Mendes

Oyuncular: Tom Hanks, Tyler Hoechlin, Paul Newman

14. Kramer ve Kramer (1979)

İmdb: 7.8

Özet: Bir gün bir kadın kocasından ayrılmaya karar verir ve onu oğluyla baş başa bırakarak uzaklaşır. Bir ebeveynin ebeveyn olmayı öğrenmesinin ilk adımı burada atılır. Ted ilk başta bir işkoliktir ve oğlu Billy için zaman bulmakta zorlanır. Kahvaltıdan sonra ne bekleyeceğini bile bilmiyor. Ve aslında, oğlunu hiç tanımıyor. Yine de zaman onlara her şeyi sevgiyle öğretecektir.

Yönetmen: Robert Benton

Oyuncular: Dustin Hoffman, Meryl Streep, Justin Henry

13. Çocukluk (2014)

İmdb: 7.9

Özet: Yakın zamanda Before Midnight ile izleyici karşısına çıkan Richard Linklater’ın yazıp yönettiği film, çıkış noktası olarak yeni boşanmış bir çift olan Mason ve Olivia’nın hikayesine odaklanıyor. Sahip oldukları tek çocuklar, ebeveynlerinin artık birlikte yaşamadıkları gerçeğine alışmak ve bu yabancı sistemde yaşamayı öğrenmek zorundalar.

Yönetmen: Richard Linklater

Oyuncular: Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Ethan Hawke

12. Umudunu Kaybetme (2007)

İmdb: 8

Özet: İyi bir baba olan Chris Gardner, maddi açıdan zor durumda olan, işinde sorun yaşayan ve uygun bire bir eş olan bir adamdır. Ne yazık ki karısı, sorunları daha fazla kaldıramayacağına karar verir ve onu terk eder. Christopher adlı oğulları da babasının yanında kalıyor. Eşinin gitmesi yetmezmiş gibi evin sahibi de baba-oğulu evden kovar. Sokaklarda kalarak, tuvaletlerde, düşkünlerevinde çalışarak hayatta kalmaya çalışıyor. Oğlunun sevgisi, mücadele eden bu baba için her şeydir. Ve aşka eklenen bir var olma mücadelesi, zamanı geldiğinde mutlaka en güzel kapıları açacaktır.

Yönetmen: Gabriele Muccino

Oyuncular: Will Smith, Thandiwe Newton, Jaden Smith

11. Aile Erdemi (1976)

İmdb: 8

Özet: Fakir ama gururlu bir adam olan İş, seyyar satıcılıkta çeşitli işler yaparak geniş ailesinin geçimini sağlamaya çalışır. Eşi Adile, 5 çocuğunu düzgün bir şekilde büyütmekte ve hepsinin iyi bir eğitim almasını, ellerinde ekmek tutmasını istemektedir. Kızları Ayşe evlenince, yeni damat Zihni iç damat olarak evlerine taşınır. Ailenin tüm fertleri seyyar satıcı, fabrika ve atölye elemanı olarak çalışıp kendi yağlarıyla kavrulurken, evin küçük oğlu Murat bir trafik kazası geçirir. Artık tüm aile Murat’ı fit hale getirmek için her türlü çareye başvurur.

Yönetmen: Orhan Aksoy

Oyuncular: Münir Özkul, Adile Naşit, Itır Esen

10. Armut Ağacı (2018)

İmdb: 8

Özet: Sinan olası edebiyata ilgi duyan ve yazar olmak isteyen bir gençtir. Anadolu’da doğduğu köye dönen genç, kitabını basacak parayı bulmak için tüm gücünü harcamaya başlar ama babasının geçmişten gelen borçları onu endişelendirecektir…

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Oyuncular: Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar

9. Büyük Balık (2003)

İmdb: 8

Özet: William Bloom, babası kanserden ölmek üzereyken ailesinin evine döner. Seyyar satıcı olan babasını daha yakından tanımak için gençliğinde efsanevi bir kişiliğe sahip olan adamın hikayelerini toplamaya başlar. Babasının hayatıyla ilgili efsaneler ve mitler, bir yapbozun parçaları gibi yerine oturacak ve yakalanması zor adamın hayatını zaferleri ve zayıf yönleriyle ortaya çıkaracak.

Yönetmen: Tim Burton

Oyuncular: Ewan McGregor, Albert Finney, Jessica Lange

8. Paris Teksas (1984)

İmdb: 8.1

Özet: Paris, Texas, yabancılaşmış bir adamın hayata ve ailesine yeniden bağlanmasını konu alıyor. Travis içine kapanık bir adamdır. Ruhunda gizlediklerini ifade etmekten tamamen kaçınır. Kimsenin gitmeyi düşünmeyeceği yollarda yürüyor. Bir gün Travis’in erkek kardeşi onu modern dünyaya davet eder. Kendi oğlu dahil herkes onu beklemektedir. Elbette Travis yeniden yollara düşecek; ancak bundan önceki amacı uzun süredir görmediği eski karısını bulmak olacaktır.

Yönetmen: Wim Wenders

Oyuncular: Harry Dean Stanton, Nastassja Kinski, Dean Stockwell

7. Kan Dökülecek (2007)

İmdb: 8.2

Sinopsis: Orada Kan Olacak’ta Daniel Plainview, 1900’lerin başında ıssız bir bölgede bir petrol arama şirketinin sahibidir. Daha fazlasına sahip olmak isteyen bu hırslı adamın tek varlığı küçük oğludur. Yerlilerin izniyle petrol buldukları bu bölgeyi keşfetme iznini satın alan adam, açgözlülüğün neler götürdüğüne tanık olacak, diğer yandan Daniel gibi kasabanın genç rahibinin hayatındaki açgözlülük faktörü, hayatını mahvedecektir. sahip olduğu tek şey.

Yönetmen: Paul Thomas Anderson

Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Paul Dano, Dillon Freasier

6. Babam ve Oğlum (2005)

İmdb: 8.2

Özet: Küçük Deniz, Babam ve Oğlum’da 12 Eylül darbesinin mahvettiği hayatlardan birinde büyüyor. Doğmadan önce annesini kaybetmiş ve gazete editörü olarak çalışan babası tarafından mütevazı bir evde büyümüştür. Babası dışında tek bir akrabasını bile tanımıyor. Ta ki bir gün babası Sadık, Deniz’i şaşırtacak bir haberle gelene kadar.

Yönetmen: Çağan Irmak

Oyuncular: Fikret Kuşkan, Hümeyra, Özge Özberk

5. Bisiklet Hırsızları (1948)

İmdb: 8.3

Özet: Bisiklet Hırsızları’nda savaştan sonra iki yıl işsiz kaldıktan sonra sonunda iş bulan Antonio çok mutludur. İşi için ihtiyaç duyduğu bisikleti almak için yataklarını satmak zorunda kaldılar; ama Antonio sonunda para kazanabildiği için mutlu. Antonio, yeni işinin ilk gününde bisikleti çalınınca şok olur. Ailesini ve dünyevi sorunlarını çözebilmek için bisikletine yeniden kavuşması gerekmektedir.

Yönetmen: Vittorio De Sica

Oyuncular: Lamberto Maggiorani, Enzo Staiola, Lianella Carell, Checco Rissone, Sergio Leone

4. Çocuk (1921)

İmdb: 8.3

Özet: Yumurcak, öksüz bir çocuk ve onu evine alan bir adamın hikayesini anlatıyor. Edna, doğum yaptıktan sonra kocası tarafından terk ediliyor. Yalnız kalan kadın, bebeğine bakacak gücü kendinde bulamaz ve çocuğu sokağa bırakır. Çocuğa tesadüfen rastlayan sevimli ve sevecen Charlie yufka yüreklidir ve öksüz bebeği de yanına alır. Birlikte beş yıl geçiren ve çok mutlu zamanlar geçiren ikili arasında kopması zor bir bağ oluşmuştur.

Yönetmen: Charles Chaplin

Oyuncular: Charles Chaplin, Jackie Coogan, Edna Purviance

3. Geleceğe Dönüş (1985)

İmdb: 8.5

Özet: Geleceğe Dönüş’te hırslı bilim adamı Dr. Brown, zamanda yolculuğu mümkün kılan bir otomobil geliştirir. Bu makineyi ilk kullanan genç Marty, ufak bir zamanlama hatasıyla gelecek yerine geçmişe gönderilir. Otuz yıl öncesine dönecek olursak Marty’nin buraya saldırması kendi kaderini ilginç bir noktaya sürükleyebilecek bir hataya neden olur. Artık Marty’nin tek yapması gereken, kendi doğumuna bile engel olacak bu hatayı düzeltmeye çalışmaktır.

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson

2. Hayat Hoş (1997)

İmdb: 8.6

Sinopsis: Hayat Güzeldir’de kahramanımız hayat dolu Guido, iyi öğretmen Dora’ya aşık olur ve her şeye rağmen evlenirler. Sonrasında bir de çocukları olan çiftin hayatlarındaki tüm problemler ortadan kalkınca savaş çıkar. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olduğunu söyleyecektir; Oğlu oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istenen bir oyuncak tankı hediye edecek.

Yönetmen: Roberto Benigni

Oyuncular: Roberto Benigni, Horst Buchholz, Marisa Paredes

1. Baba (1972)

İmdb: 9.2

Sinopsis: Baba, 40’lı ve 50’li yılların Amerika’sında bir İtalyan mafya ailesinin destansı hikayesini anlatıyor. Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğününde ailenin en küçük oğlu ve bir savaş gazisi olan Michael, babasıyla barışır. Michael ve ağabeyi Sonny, bir suikast girişimi Don’u artık iş sahibi olmaktan çıkardığında ailenin yönetimini devralır. Diğer ailelere savaş açan Corleone ailesi, danışmanları Tom Hagen’in yardımıyla eski usulleri değiştirmeye başlar.

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler