Teknoloji

Tesla’nın başı dertte! 280 bin araç incelendi

Amerikan Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), elektrikli otomobiller için denetimi sıkılaştırdı.

Son olarak 280 bin yeni Tesla Model 3 ve Model Y aracında direksiyon hakimiyeti ve hidrolik direksiyon kaybı şikayetleri nedeniyle incelemeye alındı.

Direksiyonlarla ilgili çok şikayet var.

NHTSA’nın internet sitesinde yayınlanan bir belgede direksiyon kontrolünün kaybolduğu belirtilirken, sürücülerin hidrolik direksiyon desteğinin azaldığından veya devre dışı bırakıldığından şikayetçi oldukları belirtildi.

Müfettişler, sorunun ne sıklıkta meydana geldiğini ve üretim süreçlerinin bu sorunu nasıl etkilediğini inceleyecek.

NHTSA, büyük ölçüde otomobil üreticisinin gelişmiş sürücü destek sistemleri, Otopilot ve Tam Kendi Kendine Sürüş (FSD)’ye yanıt olarak yıllar içinde Tesla’yı birçok kez inceledi.

Woodbridge, Virginia’daki bir sürücü, Tesla Performance Model 3’ün 15 Haziran’daki teslimatından iki hafta sonra sorunlar göstermeye başladığından şikayet etti.

Direksiyonun kilitli olduğunu belirten sürücü, aracı otoyollarda sürmenin son derece inanılmaz olduğunu söyledi.

Başka bir Model 3 sürücüsü, Mayıs ayında “arabanın direksiyon simidinin sıkışarak yoldan kaymasına ve bir ağaca çarpmasına neden olduğunu” bildirdi.

Tesla, yazılım güncellemeleriyle bazı hataları düzeltebilir. Ancak Amerikan Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), soruşturmanın sonucuna göre araçların geri çağrılmasını talep edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu